ABD’deki Sezgin Baran Korkmaz davasında duruşma tarihi öne çekildi

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) mahkeme, Sezgin Baran Korkmaz’ın yargılandığı davanın duruşma tarihini 1 ay öne çekti. Duruşma bugün lokal saatle 10.00’da yapılacak.

SBK Holding Patronu Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’nin Salt Lake City Mahkemesi’nde dolandırıcılık ve kara para aklamaktan yargılandığı davada daha evvel belirlenen duruşma takviminde değişiklik yapıldı. Kormaz’ın katılmadığı 4 Ekim’de yapılan son duruşmada, bir sonraki duruşmanın 17 Ocak 2023 tarihinde mahallî saatle öğle 12.00’de yapılacağı açıklanmıştı.

VOA Türkçe’nin aktardığı habere nazaran dava belgesine giren son bilgi notuna nazaran, duruşmanın yarın lokal saatle 10.00’da yapılacağı açıklandı. Notta, belirlenen yeni duruşma tarihiyle ilgili evraka yeni bir evrakın ya da bir dokümanın koyulmadığı belirtildi. Duruşma tarihinin yaklaşık bir ay öne alınmasıyla ilgili talebin, Kormaz’ın savunma avukatları, savcılık ya da mahkeme yargıcından mi geldiği konusunda rastgele bir bilgi verilmedi.

Kormaz’ın dava belgesinde, duruşma tarihinin neden öne alındığı konusunda rastgele bir resmi yazışma ya da doküman paylaşılmadı.

17 Ocak’ta yapılacaktı

Sulh Ceza Hakimi Jared C. Bennett, son yapılan duruşma sonrasında, dava belgesine Kormaz’ın “Zoom” aracılığıyla yapılan duruşmaya katılmadığını, mahkemenin savunma avukatların kanıt toplama süreceğiyle ilgili görüşlerini aktardığını belirtmişti.

Hakim Bennett, bir sonraki duruşmada dava süreciyle ilgili savcılık ve savunmanın huzurunda 17 Ocak 2023 tarihinde saat 12.00’de yapılacak yeni duruşmada taraflarla istişarede bulunacağını açıklamıştı.

Korkmaz’ın dava evrakına girilen son bilgi notuna nazaran, dava süreciyle yapılacak duruşmanın tıpkı vakitte Kingston kardeşlerin yargılandığı davanın da hakimi olan Jill N. Parrish huzurunda yapılacağı belirtildi.

3 savcı katılacak

Bilgi notunda, Korkmaz’ın yargılandığı dava sürecinde mahkemenin, seçilecek heyet eşliğinde yapılacak seri duruşmaların tarihinin belirlenmediğini lakin ABD’de yürürlükte olan “Hızlı Yargılama Yasası” çerçevesinde, mahkemenin her vakit bir duruşma tarihi belirlemesinin gerekmediği belirtildi.

Mahkemenin, bu davanın genel durumunu tartışmak için yarın tekrar bir duruşma yapılmasına hükmettiği kaydedildi.

Yarın yapılacak duruşmaya savcılık ismine, kara para cürümleri ve cürümle elde edilen varlıkların geri alınması konusunda uzman savcı Darrin McCullough, vergi cürümleri uzmanı savcılar Erika Suhr, Rich Rowlwing ve John Sullivian’ın katılması bekleniyor. Yarınki duruşmada Korkmaz’ı, avukatları Matt Crowl ve Nafiz Çekirge savunacak.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir