Bir yanda kuyruk, bir yanda boş tencere! İşte emekliliğin sonu…

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı EYT düzenlemesi sonrası 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkına kavuştu.

Kararın akabinde bu hakkı kazanan vatandaşlar SGK önlerine akın ederek uzun kuyruklar oluşturdu.

Yeni emekli olacak bireyleri artık de düşük maaş telaşı sararken Ankara’da dikkat çeken bir aksiyon gerçekleşti.

DÜŞÜK MAAŞ EYLEMİ

2021 Tüm Emekliler Sendikası üyesi emekliler, Ulus Heykeli önünde toplanarak maaş yansılarını lisana getirdi.

“Sefalete mahkum olmayacağız”, “Sefalete teslim olmayacağız” sloganı atan emekliler, AKP iktidarının kendilerine yönelik siyasetlerini, tencerede taş kaynatıp faturalarını yakarak protesto etti.

“FATURALARDA BU AY 500 TL AÇIK VERDİM”

Protestoya katılan bir bayan, “Aş değil, sıkıntı kaynadı. Bir söyleyip bin ah işitme benden. Bir maaş, iki maaş ile iki çocuk okutmak kolay mı? Faturalarda geçen ay 165 lira açık verdim, bu ay 500 lira açık verdim. Ne ile geçineceğim? Ne ile o aşı kaynatacağım ben” diye konuştu.

“BU BÜTÇE BORÇ BÜTÇESİDİR, ARTIRIM BÜTÇESİDİR”

2021 Tüm Emekliler Sendikası tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

*2023 merkezi hükümet bütçesi Meclis’te kabul edildi. Bu bütçede, iktidar tarafından açlığa ve sefalet mahkum edilen 14 milyon emeklinin ekonomik ve toplumsal durumunu düzeltecek bir tahlil ve bir önlem yok.

*Milyonlarca emeklinin, çalışanın ömrüne yönelik bir çalışma yok. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylünün meselesine yönelik tahlil yok. Milyonlarca gence umut yok. Bu bütçe, borç bütçesidir, artırım bütçesidir.

*Cezalarla ekonomik açıkların kapanmasına yönelik bir bütçedir. İktidarın, seçimde harcamak için düzenlemiş olduğu bir bütçedir.

*Memleketin kaynaklarını, halkımızın vergilerini milletlerarası işbirlikçi sermaye çetelerine sunulan bir rant bütçesidir.

“MİLYONLARCA EMEKLİ BANKA KUYRUKLARINDA HAYAT GAYRETİ VERİYOR”

*Açlık sonunun 8 bin TL, yoksulluk hududunun 27 bin TL’yi aştığı bir periyotta milyonlarca emekli ve minimum ücretliyi tekrar açlığa ve yoksulluğa mahkum etme bütçesidir.

*Seçim devri diye verilen 8 bin 500 TL’lik minimum fiyat bile iki ay içerisinde enflasyon ve döviz yükselişi ile eriyip gidecektir.

*Emekliler, toplu mukavele yapılmadan, statü yasası kazanılmadan, yüzdelik artırımlarla açlık hududundan kurtarılamayacaktır.

*Açlık hududunun altındaki maaşlarla sefalet ve yoksulluğa mahkum edilen milyonlarca emekli, banka kuyruklarında hayat çabası veriyor.

“UYGULANAN YENİ SİYASETLER GİTGİDE YOKSULLAŞTIRIYOR”

*Gıda başta olmak üzere temel muhtaçlık unsurlarının fiyatları daima artıyor. Emekli maaşı kiraya bile yetmiyor. Konut kiralarımız, elektrik ve doğal gaz faturalarını ödeyemez hale geldik.

*Ülkemizde uygulanan yeni siyasetler, başta biz emekliler olmak üzere tüm işçileri, küçük esnafı ve hatta çiftçileri gitgide fakirleştiriyor. Biz emeklilerin talepleri, bir; en düşük emekli maaşının taban fiyat düzeyinde olması.

*İki, emeklilere ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında olmak üzere yılda dört ikramiye verilmeli. İkramiyeler, dul ve yetim maaşlarına, aldıkları maaş oranı kadar değil tam ödenmeli.

*Üç; temel besin hususları ile elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarına yapılan yüksek oranlı artırımlar nedeni ile düşük satın alma gücümüz ile meydana gelen kaybın telafisi için artırım yapılmalı.

*Anayasa’daki ilgili kısım, memleketler arası tüm metinlerde geçtiği üzere, ‘Herkes sendika kurabilir’ biçiminde düzenlenmeli. Emekli maaşlarının, iktidar tarafından tek taraflı belirlenmesi yerine, TBMM’de emeklilerin sendika statüsü yasası çıkarılmasının akabinde toplu kontrat masasında belirlenmesi sağlanmalı.

*Beş; EYT yasası bir an evvel çıkarılmalı, yasanın gereği gerçek işletilmeli, emeklilerin hakları gasp edilememeli, EYT’lilerin yaşadığı ağır mağduriyet giderilmeli ve aylık bağlanma oranı eski sisteme döndürülmeli.

*Altı; intibak yasası derhal çıkartılarak eski ve yeni emekliler ortasındaki maaş eksiklikleri giderilmeli. Yedi; emekli maaşlarında yapılan muayene, ilaç ve tüm kesintilere son verilmeli.

*Sekiz; temel besin hususları ile elektrik, su ve doğal gaz faturaları üzerinden alınan KDV kaldırılmalı. Dokuz; emekliler ve yaşlılar için devlete ilişkin huzurevi sayısı artırılmalı, konutta bakım hizmetlerini kolaylaştırmak için çalışma yapılmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir