Denize atılanlar: Klozet, mama sandalyesi, bank, inşaat demiri…

Her dalışlarında deniz ekosistemini olumsuz etkileyen farklı atıklar gören Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ve grubu, son dalışta daha evvel karşılaşmadıkları görüntülerle karşılaştı.

Geçen haftalarda tıp teknelerinin demirlediği ve attıkları çapalar nedeniyle deniz tabanını tahribata uğrattığı Sıçan Adası yakınlarına dalan takım, su altında birçok plastik atık ve klozet buldu.

Falezler bölgesinde de dalan grup, burada da beton dökümünde kullanılan inşaat demirleri ve mama sandalyesi gördü.

“ATIKLAR BÖLGEDE BİRİKİYOR”

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, karada gördükleri her şeyi suyun altında da gördüklerini belirterek şunları söyledi:

“Araba aynasından klozete kadar her türlü atığı suyun altında görüyoruz. En son Sıçan Adası yakınında çektiğimiz imajda klozet gördük. O bölgede onun dışında akü, cam kırıkları, teknelerden atılan kutular hatta yenilen yiyeceklerin atıkları da sudaydı. Bunlar bölgede bir birikim oluşturuyor. O bölgede bir tahribat da çapaların düzgün atılmaması nedeniyle deniz tabanına ziyan verilmesi.”

Prof. Dr. Gökoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yukarıdan atılan hilti, matkap, bank, beton inşaat demirlerine kadar her şey var. Bilhassa su altında plastiklerle çok karşılaşıyoruz. Bu atıklar denizin doğal yapısı değil. Dışarıdan gelen doğal olmayan her türlü şey deniz ekosistemi için atıktır. Bilhassa plastik atıklar, mikroplastiklere dönüşüyor. Bunlar daha sonra insanlara kadar irtibat devam ediyor.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir