Ender rastlanan ‘mekik kelebeği’ İzmir’de görüntülendi

İzmir’de Bornova Ağız ve Diş Sıhhati Merkezi’nde hastanede işçi olarak misyon yapan Abdil Çakmak, hastanenin duvarında gördüğü ve imgesiyle dikkat çeken kelebeği bir kap yardımıyla koruma altına aldı.

Daha sonra kelebeğin fotoğrafını da çeken Çakmak, internette yaptığı araştırmada bulduğu kelebeğin mekik kelebeği olduğunu ve tabiatta az rastlanıldığını öğrendi.

“ALIRKEN HUZURSUZ OLDUM”

Doğada çok az rastlanan ve en süratli kanat çırpan kelebek olduğu bilinen mekik kelebeğini bulan Abdil Çakmak, daha evvel bu türlü bir hayvan görmediği için alırken huzursuz olduğunu söyledi.

Çakmak, “Duvarda birinci gördüğümde şaşırdım ve böcek sandım. Fotoğrafını çektim ve kelebek olduğunu görünce internetten araştırdım. Tabiatta ender bulunan bir kelebek olduğunu öğrendim akabinde da bir kap içerisinde koruma altına aldım. Görünüşü prestiji ile çok farklı bir hayvan. Ben de alırken huzursuz oldum açıkçası; sokar diye korktum. Renkleri de çok hoş, askeri kamuflaj desenleri var. Tabiat Müdafaa Müdürlüğüne bildirdik, gelip teslim alacaklar” açıklamasında bulundu.

Doğa Muhafaza ve Milli Parklar Müdürlüğü grupları tarafından teslim alınan mekik kelebeği muhafaza altına alındı.

HAVADA ASILI KALABİLİYOR

Bilimsel ismi “Daphnis nerii” olan mekik kelebeği, Afrika, Asya ve Hawaii Adaları’nın bir kısmında sıklıkla rastlanan bir kelebek cinsi. İri uzunluğu ve renkleri, uzun ince kanatlarıyla dikkati çeken mekik kelebeği, en süratli kanat çırpan, havada asılı durabilen kelebek olarak biliniyor. Sadece gece uçabildiği belirtilen mekik kelebeği, geniş yapraklı ağaç, süs sarmaşığı, zakkum ve zerzevat yapraklarıyla besleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir