Gökhan Zan sözlerinin arkasında: ‘Tabii ki hakkımı helal etmiyorum’

Dün Halk TV canlı yayınına katılan Gökhan Zan, defnedilecek cenazeleri için Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’ndan bekledikleri yardımın gelmediğini söylemişti. Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’ndan yardım geleceğinin söylenmesi sonrası mezarlıkta zifiri karanlıkta saatlerce beklediklerini anlatan Gökhan Zan, 1 hafta boyunca kendisine palavra söylendiğini ve hiçbir yardım gelmediğini belirtmiş ve “Hakkımı helal etmiyorum. Bana palavra söyledi” demişti.

Gökhan Zan, bu açıklamalarının akabinde toplumsal medyada AKP destekçisi hesaplar tarafından başlatılan bir kampanyada linç edildi. Daha evvel diğer bir kanalda katıldığı canlı yayında Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı’na teşekkür ettiği görüntüyü paylaşan hesaplar, Zan’ı palavra söylemekle suçladı.

Yaşananların akabinde bu sabah kendi toplumsal medyasından yeni bir görüntü yayınlayarak argümanlara karşılık veren Gökhan Zan, şunları söyledi:
“Halk TV’de katıldığım programa gösterdiğiniz ilgiden ötürü teşekkür ediyorum. Âlâ ki varsınız. Kıymetli arkadaşlar benim için değerli olan, sarsıntı bölgesinde halkımızın sesini duyurabilmekti. Lakin belirli kümeler, daha evvel katıldığım bir programdaki kelamlarını çarpıtarak, cımbızla çekerek aykırı algı yaratmak istiyorlar. İşin aslı şu formdadır.”

İNANMAK ZORUNDAYDIM

İletişim Başkanlığı yardımcılarından Çağatay Bey beni aradı. Davetimize karşılık verdi. O vakit kendisine telefonda teşekkür etmiştim. Daha sonra Habertürk kanalında katıldığım programda Çağatay Bey’in kelamlarına inandığım için, çabucak ilgili makama sayın valilerimize talimat verdiğini her şeyin süratli halde yapılacağını söz etti. Ben de kendisine inandım. İnanmak zorundaydım, devletin kurumundaki bir insanın halkın yanında olduğunu görmek umut veriyor.

HİÇBİR SIKINTIYLA İLGİLENMEDİ

Bizim canlarımız, komşularımız, akrabalarımız, ailemiz enkaz altında beklerken bir umutla sarılıyordunuz. Zira uyum eksikliğinden ötürü bir muhattap bulamıyordunuz ve bir muhattap bulunca doğal olarak keyifli oluyorsunuz ve umutlanıyorsunuz. Meselelerle ilgileneceğini söyleyince keyifli olduk. Ama hiçbir problemle ilgilenmedi.

KİMSE GELMEDİ

“Ben de sabrettim. Bekledim, 1 gün, 2 gün, 1 hafta geçti. Sonra cenazelerim, 8 kişi… Defnedeceğim defnedemiyorum. Kepçeye gereksinimim var yarım saat içinde geleceğini söyledi. Akşam 6’dan gece 12’ye kadar 6 saat soğukta mezarlıkta bekledik, zifiri karanlık. Otomobilin ışıklarıyla orayı aydınlatmaya çalışıyorduk, bir umutla bekledik kimse gelmedi.

TABİİ Kİ HAKKIMI HELAL ETMİYORUM

Cenazelerimizi aldık tekrar enkaz yerine getirdik, orada sabaha kadar bekledik. Sonraki gün kendi imkanlarımızla defnettik. İnsanın gururuyla, onuruyla, umutlarıyla oynanınca insanın zoruna gidiyor arkadaşlar. Şunu bilmenizi istiyorum. Sarsıntı bölgesindeki yaraları sarmak istiyoruz. Bizim büsbütün maksadımız bu. Hiç kimse şunu düşünmesin, asla fakat asla kimseyle polemiğe girmeyeceğim. Bunu da bu biçimde bilin. Bizim lisanımız irtibat lisanı, bizim lisanımız tahlil odaklı. Kimseyle hengame etmeyiz. Biraz beşerde vicdan olur. Farklı algıyla eski konuştuklarımı, artık yeni söylediklerimi, ‘işte o vakit bu türlü konuştu, artık bu türlü konuşuyor.’ Doğal ki hakkımı helal etmiyorum. İletişim Başkanı Yardımcısı’na ve yanındaki arkadaşa.

ENGELLİ KARDEŞİME, ANNEME KÜFÜR EDEN O ARKADAŞA SÖYLÜYORUM

Ve beni tehdit eden arkadaşa söylüyorum. İleti atan. Anneme, zihinsel engelli kardeşime, aileme küfür eden o beşere sesleniyorum. Benim annemin, babamın isminden, TC kimlik numaramı bularak Çağatay Bey ile olan WhatsApp yazışmalarımı bulacağını söyledi. Tamam, hoş. Madem ki o denli o trol kardeşimize söylüyorum. Bildirileri değil, sesli aramaları yayınla. Sesli aramaları yayınla. İletileri da yayınla doğal ki ancak sesli aramaları da yayınla. Onu da unutma…

NASIL İNSANLARSINIZ

Biz burada kıyamet yaşamış insanlarız, neyin muhasebesini yapıyorsunuz? Milyonlarca insan mağdur. Biz kıyameti yaşadık. Biz cehennemi yaşadık. Yüzyılın afetini yaşadık. Büyük bir travma yaşadık. Ailelerimizi, kentlerimizi, ruhumuzu kaybettik. Kültürümüzü, anılarımızı kaybettik. Çocuklarımızı, annelerimizi, bbalarımızı kaybettik. Kimisi yetim kaldı. Kimisinin bacakları, kolları yok. Bari bugün biraz insanlık ya. Nasıl insanlarsınız. Beşerde biraz vicdan olur, merhamet olur şu günlerde. Farklı algı yaratarak bir şey elde edemezsiniz.

HER VAKİT EMRİNİZDEYİM

Habertürk’teki sözlerimi güzel dinleyin. Neden söylediğimi güzel algılayın evvel. Biraz düşünün. Ben tekrar ediyorum. Milletimize, halkımıza, bu dayanışmayı, bu kenetlenmeyi sağladıkları için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğum için memnun ve gururluyum. O coğrafyanın çocuğu olduğum için gururluyum. Halkım için, depremzedeler için yapmam gereken ne varsa her vakit emrinizdeyim.

HERKES ÇABALADI

Dünyanın dört bir yanından bizlerle kalbi atan, acısını bizlerle paylaşan, yardım etmeye çalışan lakin edemeyen, yardım eden STK’lar, küçüğünden en büyüğüne kadar kim varsa Allah hepinizden razı olsun. Askerimizden, jandarmamızdan, polisimizden, güvenlik güçlerimizden Allah razı olsun. Herkes çabaladı. Hepimiz gördük.

SIRTIMIZI KİME DAYAYACAĞIZ?

Olayları diğer noktalara çekmek hiçbirimize yaramaz. Vakit kaybı… Zelzele bölgesindeki olaylar gündemi değiştirmez. Bunlar gerçekler. Bakın bu beşerler, daha düne kadar onuruyla, gururuyla yaşayan, meskeninde sıcak yemeği pişen, küçücük bir yerde çalışan beşerler. Çadırda bile yaşanamaz durumdayken onlar orada sabrediyorlar, bekliyorlar. Zira devletimize inanıyoruz. Biz sırtımızı kime dayayacağız?

BİR NEBZE UMUT OLALIM

Bu insanların, tüm depremzedelerin en düzgün halde ödüllendirilmesi lazım. Çadırda yaşamaya razıyız, bekleriz. Ancak bu kadar her şeylerini kaybetmiş insanlara bir nebze bile olsa umut olalım. Oraya gelmeden, oradaki durumu yaşamadan lütfen yorum yapmayalım. Ben kamuoyunu meşgul ettiğim için kusura bakmayın.

GÖKHAN ZAN NE DEMİŞTİ?

Gökhan Zan, dün Halk TV canlı yayınında şunları söylemişti:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir