Hacker grubundan Reddit’e tehdit: 80 GB’lık veri sızdırılabilir!

BlackCat hacker kümesi, dark web’de yayınladıkları bir gönderide Şubat ayında Reddit’in sistemlerine eriştiklerini ve 80 GB sıkıştırılmış bilgi çaldıklarını tez etti.

Techcrunch’ın haberine göre, Reddit sözcüsü Gina Antonini, BlackCat’in elinde şirketin şifreleri ve hesaplar üzere şahsî kullanıcı datalarının çalındığıan dair bir ispatı olmadığını söz etti.

Reddit, akının ardında kimin olduğuna dair detay paylaşmadı. Lakin BlackCat isimli küme saklı bilgileri sızdırmakla tehdit etti. Bilgisayar korsanlarının tam olarak ne cins bilgileri çaldığı aşikâr değilken, BlackCat’in şimdi çalıntı bilgilerle ilgili bir delil paylaşmadığı da belirtildi.

BlackCat, Reddit ile iki defa 13 Nisan ve 16 Haziran tarihlerinde görüşmeye çalışsa da rastgele bir cevap alamadığını duyurdu. Bilgisayar korsanları tarafından yapılan açıklamada “Verileri sızdırmayı bekliyoruz” bildirisi verildi.

API TARTIŞMALARI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Reddit, üçüncü parti yazılımlar tarafından erişimde kullanıma bağlı fiyat almaya başlayacağını duyurmuştu. Bunun ardından Apollo üzere çok sevilen üçüncü parti Reddit uygulamalarının, firmaya 20 milyon dolar ödemesi gerekiyordu. Bu programların maliyeti karşılayacak imkanı olmadığı için kapatıldı.

Tüm bu yaşananların akabinde Reddit kullanıcıları 7 binden fazla subreddits’i kapalı hale getirdi ve platform bir müddetliğine kullanılamaz hale geldi.

Reddit’te şu anda her ne kadar erişim meşakkati yaşanmasa da kullanıcıların yansıları her geçen gün artmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir