Işığını kaybeden yıldızın son fotoğrafı! İlk kez bu kadar net görüldü… İşte ölmeden önce hayran bırakan son pırıltısı

NASA tarafından yayımlanan ve James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen bir yıldızın vefatından evvelki son imajı dünyada yankılandı. Göz alıcı parıltısı ve mor rengiyle şaşırtan mevtin eşiğindeki yıldızın bu basamağı birinci defa bu netlikte görüldü.

James Webb Uzay Teleskobu, mevtin eşiğindeki bir yıldızın göz kamaştıran fotoğrafını çekti. Fotoğraf, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından Texas’taki Austin Fuar Merkezi’nde yapılan South by Southwest aktifliği esnasında yayınlandı.

Ölümünden evvel püskürttü

Webb’in yıldıza ait tespiti, “2021’in sonlarında faaliyete geçişinin akabinde yakaladığı birinci ve az manzaralar arasında” yer aldı. Webb’in kızılötesi kameraları, 15 bin ışık yılı uzaklıktaki devasa sıcak yıldızın vefatı öncesinde uzaya püskürttüğü gaz ve toz bulutunu yakaladı.

Mor renkte parıldayan gaz ve toz bulutunun, yıldızın üst katmanlarında bulunan hususlardan oluştuğu ve vefatı öncesinde uzaya dağıldığı belirtildi.

Güneş’ten 30 kat büyük

NASA, Yay (Sagittarius) Takımyıldızı’nda bulunan ve “WR 124” olarak da bilinen yıldızın, Güneş’ten 30 kat büyük olduğu ve şimdiye kadar uzaya Güneş’in kütlesinin 10 katı unsur püskürttüğünü açıkladı.

Hubble Uzay Teleskobu’nun da daha evvel yıldızın bu safhasının fotoğrafını çektiği lakin manzaranın, Webb’in yakaladığı ayrıntıları içermediği, gaz ve toz bulutunun “bulanık bir ateş topu” üzere göründüğü belirtildi.

Son aşama

Bu kademenin yalnızca birtakım yıldızlarda görüldüğünü ve yıldızın “süpernova” denilen patlamanın vefatından evvelki son safha olduğunu açıkladı.

Projeye katılan Avrupa Uzay Ajansı bilim insanı Macarena Garcia Marin, “Bu safhayı daha evvel hiç bu türlü görmemiştik, çok heyecan verici” dedi.

Bulanık bir ateş topu gibiydi

NASA, Yay (Sagittarius) Takımyıldızı’nda bulunan ve “WR 124” olarak da bilinen yıldızın, Güneş’ten 30 kat büyük olduğu ve şimdiye kadar uzaya Güneş’in kütlesinin 10 katı unsur püskürttüğünü açıkladı.

Hubble Uzay Teleskobu’nun da daha evvel yıldızın bu safhasının fotoğrafını çektiği lakin imajın, Webb’in yakaladığı ayrıntıları içermediği, gaz ve toz bulutunun “bulanık bir ateş topu” üzere göründüğü belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir