Kılıçdaroğlu’na linç girişimi davasında gerekli karar açıklandı: ‘Gelecekleri düşünülerek’ indirim yapılmış

Hakkâri Çukurca’da şehit düşen Piyade Er Yener Kırıkçı’nın 21 Nisan 2019 Pazar günü Çubuk’un Akkuzulu Köyü’ndeki cenaze namazına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP heyetine yönelik linç teşebbüsüne ait davanın gerekçeli kararı yayınlandı.

CEZALARDA “DURUŞMALARDAKİ UYGUN HAL VE TAVIR” HASEBİYLE İNDİRİM

Çubuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin açıkladığı gerekçeli kararda, linç teşebbüsüne dahil olan sanıklar hakkında verilen birçok “hükmün açıklanmasının geriye bırakılması” kararlarında “sanıkların duruşmalardaki uygun hal ve tavrının” göz önünde bulundurulması dikkat çekti.

HÜKMÜN AÇIKLANMASI ERTELENDİ

Kılıçdaroğlu’nun linç teşebbüsüne maruz kaldığı olayda “Yakın o evi” diye bağıran Sevim Gölyeri’ne verilen cezanın “sanığın geleceği üzerine etkisi” göz önünde bulundurularak 1/6 oranında indirim yapıldı. Ayrıyeten mahkeme, Gölyeri’nin duruşmalardaki “iyi hal ve tavrını” da kararın açıklanmasının geriye bırakılması kararına münasebet yaptı.

Mahkeme, olaya ait görüntülerdeki “Yakın o evi” sesi ile mahkeme tarafından Gölyeri’nden alınan ses örneklerinin karşılaştırılması için hazırlanan Jandarma Kriminal Laboratuvarı raporunda “sesin sanığın sesi ile benzerlikler ve farklılıklar taşıdığı, tam olarak sanığa ilişkin olduğunun tespit edilemediği bildirilmiş olması karşısında kuşkuda kalındığı” gerekçesiyle bu durumu sanık lehine kıymetlendirilerek Gölyeri hakkındaki “suç işlemeye alenen tahrik” hatasından beraatine karar verdi.

YUMRUK CEDDİN DA “GELECEĞİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULDU”

Çubuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi, CHP Lideri’ne yumruk atan Osman Sarıgün için de Gölyeri’ne olduğu üzere “cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkisini” düşünerek 1/6 oranında indirim yaptı. Sarıgün için de duruşmalardaki düzgün hal ve hal tekrar kararın açıklanmasının geriye bırakılmasında münasebet olarak kabul edildi.

YUMRUK ATAN SARIGÜN’E 2,5 YIL, “YAKIN O EVİ” DİYE BAĞIRAN GÖLYERİ’NE 3 YIL 4 AY MAHPUS CEZASI

Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’e Kılıçdaroğlu’na “kamu görevlisine yönelik kolay yaralama suçundan” 1 yıl 15 gün ay mahpus cezası verilmiş, fakat kararın açıklanması geri bırakılmıştı. Sarıgün’e Kılıçdaroğlu’na yönelik hakaretleri nedeniyle de 1 yıl 5 ay 15 gün ceza verilerek, bu cezasının da kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmişti. Sarıgün, “suç işlemeye tahrik” suçlaması için de 2 yıl 6 ay mahpus cezası verilmişti.

Kılıçdaroğlu’nun sığındığı konutun önünde “Vatan için çıksın, onursuz çıksın yakın o evi” diyen Sevim Gölyeri hakkında, hakaret hatasından 1 yıl 5 ay 15 gün mahpus cezası verilmiş, bu suçlama üzerine verilen kararın açıklanması geri bırakılmıştı. Gölyeri’ne, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı konuttan çıkmasını engellediği için ise “hürriyeti tahdit” hatasından 3 yıl 4 ay mahpus cezası verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir