Semih Saygıner kimdir, nereli, kaç yaşında? Semih Saygıner’in başarıları neler?

Semih Saygıner ve Tayfun Taşdemir’in temsil ettiği A Ulusal Ekip, Ulusal Kadrolar 3 Bant Bilardo Dünya Şampiyonası Finali’nde İsveçli rakiplerini yenerek şampiyonluğa ulaştılar. Bu zafer ayrıyeten Türkiye’nin üst üste 3’üncü, toplamda ise 7’nci dünya şampiyonluğu oldu. Yurttaşlar Semih Saygıner’in kim olduğunu merak ediyor. Pekala, Semih Saygıner kimdir, nereli, kaç yaşında? Semih Saygıner’in muvaffakiyetleri neler?

Milli Gruplar 3 Bant Bilardo Dünya Şampiyonası’nda Semih Saygıner ve Tayfun Taşdemir’in temsil ettiği A Ulusal Grup, finalde İsveç ile karşılaştı.

Semih Saygıner Blomdahl’ı, Tayfun Taşdemir de Nilsson’u birebir skorlarla 40-29 mağlup ederek dünya şampiyonu oldular. Ulusal ekiplerdeki bu zafer Türkiye’nin üst üste 3’üncü, toplamda ise 7’nci dünya şampiyonluğu oldu.

Peki, Semih Saygıner kimdir, nereli, kaç yaşında? Semih Saygıner’in muvaffakiyetleri neler?

2 Kasım 1964′ te Adapazar ’nda dünyaya geldi. Bilardoya ilgisi lise periyodunda başladı. Birinci muvaffakiyetini 1981’ de katıldığı İstanbul Bilardo Şampiyonası’ nda 1.’likle kazandı. 1988’de Türkiye’de gerçekleşen ve milletlerarası arenada ünlü Bilardo atletlerinin da katıldığı bir şov turnuvasında ıstakasını konuşturdu ve tüm bilardo topluluğunun ilgisini çekti.

1991 German Open Turnuvası’ndaki başarısı ve İstanbul Efes Pilsen Grand Prix’indeki derecesiyle isminden kelam ettirdi. Akabinde 1992’de Almanya’da yapılan Berlin Dünya Şampiyonası’nda son oynadığı maçta, Dünya 3 Bant Bilardo Şampiyonu Raymond Ceulemans‘ı 3-0 yenerek Dünya 8.si oldu. 1993’te Berlin’de Dünya 3.sü olarak Dünya Klasmanı’nda altıncılığa kadar yükseldi.

Semih SAYGINER, 1994 yılında Belçika’da düzenlenen Gent Dünya Şampiyonası’nda 1.ci olarak birinci Dünya Kupası‘nı kazandı. Bu başarısıyla Dünya Klasmanı’nda 3.lüğe yükseldi ve iki dünya rekoru kırdı. Daha sonra yine kırılan bu rekorlar ise şöyle; 1994 – 45 sayı 11 vuruş – 4.090 ortalama (3 Set), 1994 – 50 sayı 14 vuruş – 3.571 ortalama (3 Set).

Yine 1994 yılında bilardonun en önemli ligi olarak bilinen Hollanda Ekipler Ligi’ne transfer oldu. 1998’de Antalya-Kemer’de yapılan Dünya Bilardo Şampiyonası’nda (3 bant) finalde Hollanda’lı Cerwin Walentijn’i yenerek 1. oldu. 2003’de Almanya-Mönchengladbach’daki Dünya Bilardo Kadro Şampiyonası’nda Tayfun Taşdemir’le birlikte finalde Yunan kadrosunu yenerek Türkiye’ye şampiyonluk getirdi.

25 sefer Türkiye Grand Prix şampiyonu olan SAYGINER, 3 bantta 14 kere Türkiye Şampiyonu oldu. Karambolde 10 kere Türkiye Şampiyonu olurken, Cadre 47/2’de ve tek bantta da birer sefer Türkiye Şampiyonluğu muvaffakiyetini yakaladı.

Çeşitli mecralardan yılın sportmeni mükafatına tekraren layık görüldü. Üç yıl boyunca Portekiz Ligi’nde FC Porto Bilardo Takımı’nın kaptanlığını yaptı.

2009 yılında Dünya’nın en büyük ıstaka üreticisi İtalyan Longoni, tüm Dünya’da satılmak üzere Dünya’nın en değerli seri üretim ıstakalarını Semih SAYGINER ismine üretti.

Dünya Bilardo topluluğunda “Mr.Magic” ve “The Turkish Prince” lakaplarıyla anılan atletin, kendi ismiyle bilardo literatürüne geçmiş 42 özel vuruş tekniği bulunmaktadır.

Başarı kıssası ile üniversiteler ve özel tertiplerden konuşmacı olarak davetler almakta ve bir çok lisan konuşmaktadır.

Bugüne kadar “Zeytin Kolu, Hacı, Bekarlar ve Aşk Yakar dizilerinde oyunculuk yaptı.

SAYGINER, 2011 yılında “Gizli Aşk” isimli bir albümü dinleyicileri ile paylaştı., Airfel, Türk Patent Enstitüsü Marka reklamı, Arçelik ve Lassa reklamlarında marka yüzü olarak oynadı.

9 yıl uluslararsı arenaya orta veren Saygıner 2014 Eylül ayında tekrar dönüş yaptı. 2015 yılında Türkiye 3 Bant Bilardo şampiyonu, 2016 yılında Dünya 3 Bant Ferdi Bilardo Şampiyonasında Dünya 3.sü oldu.

Halen profesyonel spor hayatının yanı sıra oyunculuk ve müzik ile de yakından ilgilenmekte, bu alanlarda projelerde yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir