Sigorta Birliği Başkanı’ndan kasko açıklaması: Zam değil, düşüş söz konusu

Türkiye Sigorta Birliği (TBS) Lideri Atilla Benli, araç bedellerindeki artışa kıyasla, kasko sigortasındaki fiyat artışının hudutlu kaldığını öne sürdü.

Benli, araç kasko bedellerinde yaşanan büyük artış için gelen tenkitleri yazılı açıklama ile kıymetlendirdi.

Benli, sigorta şirketlerinin artırım yapmadığını, yükselen araç bedellerinin, ikame araç ve cazip maliyetlerinin primlere yansıdığını savundu.

Benli, “Enflasyonist tesirler, araç fiyatlarını, hasebiyle kasko primlerini üstlere taşıdı. Yani kamuoyunun yanlış yönlendirmesi kelam konusu. Sigorta şirketlerinin fiyat çarpanlarına bakıldığında artırım değil, düşüş kelam konusu” dedi.

‘SİGORTA FİYATLARINDA DÜŞÜŞ VAR’

“Kasko sigortasında argüman edildiğinin tersine bir durum yaşanıyor” diyen Benli, “Sigorta fiyatlarında düşüş var. 2019’un birinci çeyreğinde 106 bin lira seviyesindeki özel kullanım şekli araçların ortalama bedeli, 2022 yılının 3. çeyreğinde ortalama 490 bin liraya kadar yükseldi. Buna karşılık sigorta şirketlerinin kasko için tahsil ettiği ortalama prim bin 500 lira düzeylerinden 6 bin lira düzeylerine çıktı” dedi.

“Bu da kelam konusu devirde sigorta fiyatında düşüş olduğu manasına geliyor” diyen Benli, şöyle devam etti:

“Kaskoda ortalama fiyatların genel düzeyine bakıldığında da benzeri bir tablo ortaya çıkıyor. Ortalama kasko fiyatı 2019 yılının birinci çeyreğinde binde 14’lerde iken, fiyatların en çok arttığı 2022 yılının 3’üncü çeyreğinde binde 12’ler civarında gerçekleşti.

Ayrıca poliçelerimizde Türk lirası bazında yıllık fiyat ve prim garantisi sunuyoruz. Günümüz ekonomik şartlarında bir yıllık fiyat kelamı verebilen, maliyet artışlarını müşterilerine yansıtmaksızın değerin kıymetinin korunmasını temin edebilen öteki bir kesim yok.”

ARAÇ FİYATLARINDAKİ ARTIŞA DİKKAT ÇEKTİ

“Araç fiyatlarında, son bir yılda yüzde 120; son iki yıl içindeyse yüzde 360 oranlarında artış oldu” diyen Benli, şöyle dedi:

“Araç rayiç bedelindeki bu yükseliş sigortalanan değerin pahasında artış manasına geliyor. Araç fiyatlarına bağlı olarak kasko primleri de yükseldi.

Hasar meydana geldiğinde, sigorta şirketi tarafından ödenecek meblağ, aracın poliçenin düzenlendiği tarihteki pahası üzerinden değil, hasar tarihindeki rayiç bedeli üzerinden bedellendiriliyor. Sigorta fiyatı; sigorta şirketlerinin tarifelerine nazaran alması gereken risk priminin üzerine ek edilen genel masraf, aracı kurulu ve başka masraflardan oluşan çarpanı tabir ediyor.”

HASAR PRİM İSTİKRARINA NAZARAN FİYATLAR BELİRLENİYOR

Şirketlerin hasar fiyatına nazaran kasko modellemelerini yaptığını ve fiyat belirlediklerini kaydeden Benli, “Böylece hür tarife şartları içinde, hasar prim istikrarına nazaran bu branştaki fiyatlarını tüketicilere sunuyorlar” dedi.

Benli, “Burada prim fiyatındaki artışın kaynağı şirketlerin kasko prim meblağı içerisinde yer alan risk primlerindeki artıştan çok, araçların rayiç bedeline nazaran belirlenen prim meblağlarının olduğunu görüyoruz. Yani kamuoyunun yanlış yönlendirmesi kelam konusu” diye konuştu.

“Risklere karşı sigortalanma en büyük güvencemiz” diyen Benli, şöyle devam etti:

“Unutmamalıyız ki bin bir zahmetle sahip olduğumuz varlıklarımızı sigorta garantisi altına alabilir, muhtemel kayıp durumunda sigorta sayesinde tekrar yerine koyarak hayatımıza kaldığımız yerden devam edebiliriz. Sigorta kıymetli bir gelişmişlik göstergesi ve ülke ekonomimizin güçlenmesinde kritik ehemmiyet taşıyor.” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir