Soyer: Anı Evi başka bir gelecek hedefinin parçası

İzmir Büyükşehir Belediye tarafından İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılı anısına kente kazandırdığı “Kurtuluşumuzun 100. Yılı Anı Evi” tarihi Yemişçizade Konağı’nda kapılarını açtı.

Milli Çaba devrinin ruhunu yaşatacak bir tecrübe merkezi olarak tasarlanan Anı Evi’nin Lider Tunç Soyer’in mesken sahipliğinde yapılan açılışına Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, 100. Yıl Anı Evi Komitesi Başkanı Ulvi Puğ, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, meclis üyeleri, muhtarlar, bağışçılar ve vatandaşlar katıldı.

SOYER: KÖKLERİNİZİ KAYBEDERSENİZ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İNŞA EDEMEZSİNİZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Hafıza çok değerli. Öylesine bir sürat çağında yaşıyoruz ki, güya hayat bizle başlayıp biten bir şey üzere yaşanıyor. Değil. Gerimizde çok sağlam kökler var. Şayet köklerinizi kaybederseniz, sürdürülebilir bir gelecek inşa edemezsiniz. Yaşayacağınız gelecek köklerden beslenmezse çökmeye mahkûmdur. Ne vakit ki o kökleri fark edersiniz, hatırlarsınız, sahip çıkarsınız, işte o vakit geleceğiniz aydınlanır. Bizim yapmaya çalıştığımız şey bu. Bizden sonraki jenerasyonların aydınlık içinde yaşamasını sağlamak. Bu topraklar herkesi doyurmaya yetecek kadar bereketli fakat ne yazık ki herkesi doyurmuyor. Yoksulluk, mahrumluk diz boyu… Hiçbirimiz bunu hak etmiyoruz. Göreceksiniz, el ele, güler yüzle, memnunluk içinde yaşayacağımız bir geleceği inşa etmemize çok az kaldı” dedi.

SOYER’DEN BAĞIŞ ÇAĞRISI

Anı Evi’ne 1914-1930 yıllarına ilişkin periyodun ruhunu yansıtan her türlü eşyanın bağışlanabileceğini belirten Lider Soyer, bugüne kadar bağışta bulunanlara teşekkür etti. Lider Soyer kelamlarını şöyle sürdürdü: “İzmir’in hassas vatandaşlarına sesleniyorum; elinizdekiler yalnızca sizin ailenizde, meskeninizde, sizin için bir hatıra olmakla kalmasın. Atalarınızdan kalan mirası İzmirlilerle, Türkiye’nin her yerinden gelecek beşerlerle paylaşmak için çok uygun bir alan burası. Bağışlarınızı bekliyoruz. İzmir, tarihi boyunca Anadolu’ya ışık saçmış bir kent. Anadolu’nun her daim öncülüğünü yapmış bir kent. 9 Eylül’de de o denli yaptık, Türkiye’ye umut ışığı olduk. Türkiye’ye öteki bir geleceğin mümkün olduğunu gösterdik. Anı Meskeni de o büyük amacın bir modülü. Emek veren herkese teşekk&uum l;r ediyorum” dedi.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise kurtuluşun 100. yılında İzmir’in tarih yazdığını vurgulayarak “İzmir hakikaten de büyük bir tertip yaptı. Ben bu yaşıma kadar İzmir’de bu türlü bir kalabalık görmedim. Meyve veren ağaç taşlanır. 9 Eylül kentimiz için çok kıymetli, ülkemiz için de önemli” sözlerini kullandı ve Lider Tunç Soyer’e teşekkür etti.

100. Yıl Anı Evi Komitesi Başkanı Ulvi Puğ da “Cumhuriyet’in bir tek kurucusu, vatanın bir tek kurtarıcısı vardır, Gazi Mustafa Kemal Atatürk” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtım Dairesi Başkanı Mihriban Yanık ise Anı Evi’ne dair bilgiler verdi.

İSTİKLAL SAVAŞI’NIN EVRELERİNDEN KESİTLER

Anı Meskeni, Ulusal Gayret periyodunun ruhunu yansıtıyor. Odaları anı yerleri olarak tasarlanan yapının “Nadire Kabinesi”, “Yemek Odası”, “Savaşı Nasıl Kazandık”, “İşgal Odası”, “Atatürk ve Uğraş Arkadaşları Odası”, “Gölge Sergisi”, “Pencereden Görünenler Odası”, “Kahve Kültürü ve Okuma Odası”, “Bayrak Odası” ve “Sonsuz Anılar” üzere kısımları bulunuyor. Anı konutu, birebir vakitte yeşil-sürdürülebilir bir yapı olarak tasarlandı. Bahçesinde yer alan güneş panelleri ve su dönüşüm araçlarıyla güç kullanımının yanı sıra etraf hassaslığını da ziyaretçileriyle paylaşıyor.

TARİHİ YEMİŞÇİZADE KONAĞI’NIN DÖNÜŞÜMÜ

Konak’taki tarihe tanıklık eden yapılardan Yemişçizade Konağı, Kestelli olarak bilinen semtte bulunuyor. Yapı Alanyalı Konağı olarak da biliniyor. 19. Yüzyıl’da inşa edilen ve Yemişçizade ailesinden günümüze kalan konak, tavan süslemeleriyle dikkat çekiyor. Cumhuriyet’in birinci yıllarında tapu kadastro müdürlüğü ve askerlik şubesi olarak kullanılan konak, 1950-1969 yılları arasında Kestelli Kız Okulu olarak da faaliyet gösterdi. 2013 yılında Konak Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer çağrı yaparak konağın Anı Konutu’na dönüştürüleceğini duyurmuş ve tüm vatandaşlardan doküman ve nesne temini için başlatılan bağış kampanyasına katkı vermelerini istemişti. Kurtuluş Savaşı devrinden günümüze kalan evrak ve nesneler Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’ne (APİKAM) ulaştırıldı ve Kurtuluşumuzun 10 0. Yılı Anı Konutu İzmirlilerin katkılarıyla oluşturuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir