SPD’den deprem diplomasisi: Almanya’nın iktidar ortağı yetkilileri Kılıçdaroğlu ile görüşecek

Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil ve Genel Lider Yardımcısı Serpil Midyatlı beraberindeki Almanca konuşan gazetecilerden oluşan heyetle pazartesi günü İstanbul‘a geliyor.

STK ve sendika temsilcileri ile kahvaltı

SPD genel merkezinden yapılan açıklamada Alman toplumsal demokrat üst seviye yöneticiler üç gün süren temaslar çerçevesinde 21 Mart salı günü Taksim Meydanı’ndaki Seyahat İstanbul Pastanesi‘nde Eyüp Özer (Birleşik Metal-İş Milletlerarası Münasebetler Daire Uzmanı), GAR – Göç Araştırmaları Derneği’nin kurucu lideri Dr. Didem Danış ve Eşitlik İçin Bayan Platformu’ndan (EŞİK) feminist avukat Hülya Gülbahar ile bir ortaya gelecek.

SPD’li önder Klingbeil, Genel Lider Yardımcısı Serpil Midyatlı ve beraberindeki heyet daha sonra Gaziantep’e hareket edecek. Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde zelzeleden ağır halde etkilenen bölge ziyaretinde Almanya Ankara Büyükelçiliği Siyasi İşler Birinci Sekreteri Mirko von Stosch heyete eşlik edecek.

Nurdağı’nda Kılıçdaroğlu ile görüşme

Alman Kızılhaç’ın Lübnan, Türkiye ve Suriye Bölge Koordinatörü Charlotte von Lenthe ile bir görüşme de gerçekleşecek ziyaretler kapsamında Lars Klingbeil ve Mardinli siyasetçi Serpil Midyatlı Nurdağı’nda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve öteki CHP milletvekilleri ve temsilcileriyle buluşacak. Buluşma basına açık gerçekleşecek.

Alman siyasetçiler daha sonra CHP Bayan Kolları Genel Başkanlığı vazifesini yürüten Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ile birlikte Nurdağı’nın yıkılan bölgelerine ziyaret gerçekleştirecek. Nurdağı’ndaki bir çadır kenti ziyaret edecek olan heyet, Kırkayak Derneği temsilcileriyle yardım Alman toplumsal demokrat siyasetçiler akşam saatlerinde Gaziantep’ten Ankara’ya hareket edecek. Tıpkı akşam SPD Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil, SV Ciwan Walsrode e.V. futbol kulübü temsilcileri ile buluşacak.

TBMM’de Kılıç, Kılıçdaroğlu ve Sancar’la bir ortaya gelecekler

Ziyaretin son gününde, 22 Mart 2023 çarşamba günü Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz ile bir kahvaltı toplantısına katılacak olan heyet akabinde TBMM’ye geçecek. Klingbeil ve Midyatlı’nın Meclis’te TBMM Dışişleri Kurulu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç ve komite üyeleri ile görüşmesi bekleniyor.

Diğer taraftan heyet bir sefer daha ancak bu kere TBMM’de Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek ve akabinde toplantıya ait bir basın açıklaması gerçekleştirilecek.

SPD Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil ve Genel Lider Yardımcısı ve Schleswig Holstein Eyalet Parlamentosu milletvekili Serpil Midyatlı temaslar çerçevesinde HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile de bir görüşme gerçekleştirdikten sonra akabinde basın açıklaması yapacak. Klingbeil ve Midyatlı beraberindeki gazetecilerle birlikte daha sonra Almanya’ya hareket edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir