Stratejist Özay’dan Dolar/TL için ‘yukarı yön’ uyarısı

İSTANBUL (İGFA) – Stratejist Tuğba Özay, geçtiğimiz hafta iç piyasada ve global piyasalarda yaşanan gelişmeleri ForInvest için yorumladı. Hem yerli hem de yabancı yatırımcıların odağında seçimler olduğunu vurgulayan Özay, altının öne çıkan yatırım araçlarından biri olmaya devam ederken, dolar/TL’de üst istikametli beklentiye dikkat çekti.

Merkez Bankası’nın beklentiler dahilinde siyaset faizinde bir değişikliğe gitmeyerek faizi yüzde 45 düzeyinde sabit bırakması ve Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının özetinde sıkı duruşun korunacağına dikkat çekilmesi haftanın en kıymetli gündem başlıklarından biri olduğuna vurgu yapan Özay, “Jeopolitik riskler, besin ve hizmet enflasyonu, enflasyondaki düşüşü sınırlarken, bu riskler olduğu sürece enflasyondaki güzelleşmenin hudutlu kaldığını görebiliriz” dedi.

DOLAR/TL’DE ÜST İSTİKAMET UYARISI

Herkesin merak ettiği bir öteki kıymetli bahsin dolar olduğuna dikkati çeken Tuğba Özay, “Opsiyon yatırımcılarına nazaran doların cazibesi, başka gelişmekte olan ülke para ünitelerine nazaran daha da azalmış durumda ve opsiyon yatırımcıları dolar alım durumlarından bir ölçü uzaklaşmış görünüyor. Dolar tarafında swap kanalı açılırsa önümüzdeki devirde bir volatilite ve dolar/TL’de de üst istikametli bir hareket görebiliriz. Kur Muhafazalı Mevduat’ta (KKM) da düşüş sürüyor. Alternatif yatırım aracı olarak çok küçük kademelerle doların yükseldiğini de görüyoruz. Yatırımcılar dolardan çıktıktan sonra mevduata, altına ya da pay senetlerine gitmeyi tercih ediyor. Yabancı yatırımcı da yerli yatırımcı üzere seçim sonrası takvimi ve para ve maliye siyasetlerindeki gelişmeleri merak ediyor. Yabancı yatırımcı 16 Şubat haftası prestijiyle 22,1 milyon dolar net pay satışı yapmış olmakla birlikte; uzun vadeli trende baktığımızda yabancının hala içeride olduğunu görüyoruz. Seçimlere yaklaşıldıkça bir ölçü daha satışlar görebiliriz. Seçimlerin akabinde swap kanalının açılması, Türkiye’nin gri listeden çıkması ve muhtemel not artışı, yabancı yatırımcıların bakışını biraz daha optimist bir havaya büründürecek gelişmeler” formunda yorumladı.

TÜRKİYE BÜYÜME SAYILARI BEKLENİYOR

26 Şubat haftasında Çarşamba günü ABD’de açıklanacak büyüme dataları yakından takip edileceğini kaydeden Özay, “Büyüme sayıları bilhassa önümüzdeki devirde ABD’deki enflasyon ve faiz dinamiğini de ilgilendirdiği için ehemmiyet taşıyor. Perşembe günü ise Türkiye’nin büyüme sayıları açıklanacak. Evvelki siyasetlere baktığımızda büyümeden feragat edilmek istenmediği için faizlerin yüksek seyrinin önünde durulmuştu. Mevcut yüksek faizlerle büyümeden ne kadar feragat edileceği bir tedirginliğe neden oluyor. Süreç para siyasetlerini da şekillendireceği için hayli değerli. Cuma günü Avrupa’dan enflasyon sayıları açıklanacak. Avrupa enflasyonu ve büyüme sayıları, Avrupa’nın en büyük ihracat pazarımız olması nedeniyle bizim için de ehemmiyet taşıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir