Yüzyılın projeleri güvende: ‘İstikrar’ diyen vatandaş büyük yatırımların geleceğini de güvenceye aldı

Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak 21 yıldır Türkiye hizmet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son seçimden de zaferle çıkması, Türkiye’nin mega projelerinin geleceğini de garantiye aldı. Milletin 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde attığı oylar, büyük yatırımların tamamlanarak iktisada kazandırılmasını hızlandıracak. Cumhur İttifakı’nın seçimden zaferle çıkması; muhalefetin maksat aldığı Türkiye’nin Arabası Togg, Ulusal Muharip Uçağımız KAAN, Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Karadeniz doğal gazı ve Gabar’da keşfedilen petrol kuyularındaki üretimin akamete uğratılmasının önüne geçti.

CARİ AÇIĞI DA AZALTACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletten beş yıllık daha yetki alması, 2002-2022 periyodunda tamamlanan yatırımlara yenilerine ekleme fırsatı doğurdu. Güç, ulaştırma, sıhhat, savunma sanayii ve otomotiv üzere bölümlerde yapılan yatırımlar Türkiye’yi bölgesinin güçlü iktisadı haline getiriyor. Yedili masa ortaklarının gaye aldığı bu yatırımların her biri Türkiye iktisadına her yıl milyarlarca dolarlık katkı verecek. İthalatın büyük bir kısmını oluşturan petrol ve doğal gaz, araba ve savunma sanayiinde yerli üretimi artıkça, cari açığın kapanmasını hızlandıracak. Yerlilik oranı yüzde 80’e ulaşan savunma sanayiindeki başarıyı örnek alan otomotiv ve güç kesimlerinde de yerli üretim artıracak teşebbüsler çoğalıyor.

KAAN’IN BİRİNCİ UÇUŞU ARALIKTA

Savunma sanayiinde üretilen ve ulusal teknoloji atılımı kapsamında geliştirilen başarılı projeler sayesinde Türkiye, dışa bağımlı olmaktan kurtuldu. Muhalefet lisan uzatsa da Ulusal Muharip Uçak KAAN, dünyada dikkatle takip edilen savunma projelerinin başında geliyor. TUSAŞ tarafından yüzde 85 yerlilik oranıyla geliştirilen KAAN, Türkiye’yi ABD, Çin, Rusya üzere 5’nci kuşak savaş uçağı üretecek ülkeler ortasında sokacak.

18 Mart 2023’te hangardan çıktı ve taksi testleri yapılan KAAN’ın önümüzdeki aralıkta birinci uçuşunu yapması planlanıyor. Uçağın seri üretimine 2028 yılında geçilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmesi hedefleniyor. 2030’dan itibaren F-16’ların evreli olarak devreden çıkması ile Ulusal Muharip Uçak KAAN, Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde yüklü bir savaş uçağı haline gelecek.

5 YILDA 500 BİN TOGG ÜRETİLECEK

Muhalefetin fabrikasını inkâr ettiği yerli ve ulusal araba Togg, Türkiye’yi yeni jenerasyon otomobil pazarında yârini almasını sağlayacak değerli bir yatırım. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Fabrika nerede’ diyerek maksat aldığı Togg üretim yerleşkesi; geçtiğimiz yılsonunda üretime başladı ve şimdiye kadar binlerce araç üreterek pazara sundu. Yollarda sıklıkla karşılaşılan ve satışına başlanan Togg’un bu yılsonuna kadar kura sırasına nazaran 28 bin adet C-SUV T10X’i sahiplerine teslim etmesi hedefleniyor. 5 yılda 3 modeli piyasaya sürecek Togg’un 2028’e kadar 500 bin, 2030’a kadar ise 1 milyon üretim amacı bulunuyor.

YERLİ VE ULUSAL TOGG İHRACATA BAŞLIYOR

Planlamalar Gemlik Kampüsü’nün tam kapasite çalıştığında 3 dakikada 1 aracın banttan inmesi üzerine konseyi. C-SUV model olan T10X, Sedan model olan T10S ve fastback model olan CX-Coupe’yi yollara çıkarak ulusal markanın ihracatı da önümüzdeki yılsonunda başlayacak. İskandinav ülkeleriyle başlayacak ihracat Türkiye’ye büyük itibarın yanı sıra şimdi gelişme basamağında olan elektrikli araçlarda pazar hissesi elde etme fırsatı da sunacak.

Temeli atılan Togg’un batarya üretim tesisi ise 2026’da hazır hale gelecek. Yerli üretim bataryalar 160’tan fazla ülkeye ihraç edilecek.

Doğal gaz gereksiniminin üçte biri Karadeniz’den

Türkiye; denizlerde yaptığı doğal gaz arama faaliyetlerinin birinci meyvesini Karadeniz’de aldı. TPAO, keşfettiği 710 milyar metreküp doğal gazı 2,5 yıl üzere kısa bir müddette kara çıkararak sisteme bağladı. Faz-1 kapsamında planlanan 10 kuyunun 5’i 20 Nisan’da devreye alındı ve birinci ateş Filyos’ta yakıldı. Kalan 5 kuyu ise eylül ayı sonunda devreye alınacak. Faz-2’de üretime 2026’da, Faz-3’e ise Amasra Sahası’nın da üretime dahil edilmesiyle 2028’de üretime geçirilmesi öngörülüyor. Günlük gaz üretimi Faz-1’de 10 milyon metreküp olacak, Faz-2’de 40 milyon metreküpe, Faz-3’te ise 60 milyon metreküp düzeylerine ulaşacak. Faz-2’de Türkiye’deki konutların tüm gereksinimi olan 22 milyar metreküplük doğal gazın yerli kaynakla karşılanması hedefleniyor.,

Yeni petrol üssü Gabar

Şırnak’ın Gabar bölgesinde geliştirilen Esma Çevik alanında dünyada 2022 yılında yapılan karadaki en büyük 10 keşiften birine imza atan Türkiye, Gabar’daki bir öbür saha Şehit Aybüke Yalçın Kuyusu’nda değerli bir keşif yaptık. 80 milyar dolarlık rezerv, günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip ve iktisada yıllık 2,9 milyar dolar katkı verecek. Petrol tüketiminin % 20’si yerli kaynaklardan karşılanacak. Bu kuyuda 2 yılda üretim tam kapasiteye ulaşacak. Gabar’daki petrolün yerinde işlenmesi için Şırnak’ta bir rafineri kurulması planı var.

İstanbul’un elektriği Akkuyu’dan

Türkiye 68 yıllık nükleer güç hayaline Akkuyu Nüükleer Güç Santrali ile kavuşmak için gün sayıyor. Dört reaktörden oluşan Akkuyu’da birinci reaktörün temeli 3 Nisan 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından atıldı. Planlandığı üzere ilerleyen Akkuyu’da ikinci ünitenin temeli 8 Nisan 2020’de, üçüncü ünitenin temeli 10 Mart 2021’de, dördüncü ünitenin temeli ise 21 Temmuz 2022’de atıldı. Muhalefetin karşı çıktığı Akkuyu NGS’nin birinci reaktöründe taze yakıt teslimi 27 Nisan’da yapıldı. Akkuyu NGS’de birinci reaktörün Ekim 2023’te devreye alınması planlanıyor. Öbür 3 ünitenin de birer yıl ortayla 2026 sonuna kadar faaliyete geçmesi hedefleniyor. Tam kapasite devreye girdiğinde Akkuyu NGS, ülkedeki elektrik arzının yüzde 10’unu yani İstanbul’un elektrik muhtaçlığını karşılayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir